• Ocak

    12

    2015
  • 477
  • 0
Güvenlik Ağı Sertifika Süreci

Güvenlik Ağı Sertifika Süreci

Güvenlik Ağları EN 1263-1 Standartlarına göre birinci kalite polyamid veya polypropilen hammaddelerden üretilmiş olmalı ve kalite standartları gereği satın alınan her elyaf için analiz raporları bulunmalıdır.

Bunun yanı sıra üretilen güvenlik ağları için 2.2 Test sertifikaları düzenlenmelidir. Ürünler düğümlü veya düğümsüz olarak üretilebilir. Satılan her ürün için üretim tarihi, göz aralığı, hangi sınıfa uygun olduğu ile ilgili etiketler kullanılmalıdır. Gerekli durumlarda güvenlik ağları için ilgili firmalardan hammadde test numuneleri talep edebilir. Ayrıca yürürlükteki en son norm olan TS EN 1263-1 :2015’e uyumluluğunu sorgulayabilirsiniz.

Güvenlik ağlarının sertifikalandırılma ve bu sertifikaların şantiyelerce kabulü konusunda çok ciddi yanlışlıklar yapılmaktadır. İnternet sayfalarında araştırma yaptığınız güvenlik ağı satan firmaların çok alakasız ve akredite olmamış firmalar tarafında verilmiş ne olduğu tam anlaşılmayan sertifikaları sunmakta ve bu sertifikalarda iş güvenlik uzmanları tarafından kabul edilmektedir. Nasıl bir emniyet kemerinin, baretin, ayakkabının vs. ürünleri satın alırken CE belgelerini sorguluyorsak, Güvenlik Ağları için de bu belgeyi sorgulamamız gerekmektedir.

Sorgulanmadığı için son yıllarda standartlara uygun üretim yapmayan, montaj hizmeti vermeyen firmalar faaliyet göstermeye başlamıştır. Bununla alakalı  herhangi bir önlem alınmamaktadır. Sertifika istediğinizde sizlere 8-10 tane olması gereken testlerin sadece 1 tanesini herhangi bir şantiyede test ettirmek test edilmiş ve belgelerinde belirtilmiş olması gerekmektedir. Bu test süreci 10 dakikada yapılan testler kadar kolay değildir. Ayrıca sadece 1 satır olarak TS EN 1263-1’e uyumludur yazısı yerine; yaşlandırma testinden gelen sonuç ile ağ sınıflarında belirtilen göz aralıklarının dayanım KJ Değerleriyle ve 1,5 kat sayı ile çarpımı neticesinin, dinamik testi sonucu ile karşılaştırılması çıkan değer sonucu baz alınmaktadır.

Bu sonuçlar ağ sınıflarının oluşmasını sağlamaktadır ve A1,A2,B1,B2 gibi hangi sınıfı içerdiği sertifikalarda belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca ağların kenarlarında kullanılan iplerin de testlerinin yapılmış olması belirtilen değerleri minimum karşılaması gerekmektedir. Güvenlik Ağlarını sertifikalandırılacak firmalarında kalite yönetim sistemlerinin olması, Marka Tescil Belgelerine sahip olması gibi gereklilikleri bulunmaktadır.

Yani anlaşılacağı gibi belgelendirme sahip olmak çok ciddi çalışan firmaların işidir. Güvenlik ağlarının temini gibi kurulumu da bir standarda bağlanmıştır. TS EN 1263-2. bu standartta kurulum yapılacak sistemin ne şekilde kurulumun yapılması detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Montajı bilinçsiz yapılan uygulamalar yaşanabilecek kazalarda korumadan çok daha fazla risk barındırıyor olabilir. Standartta uyulması gerekenler nettir. Standartlara  uyulduğu takdirde oluşabilecek riskler yapılan uygulamalarla minimuma indirilmiştir. Güvenlik ağlarının yanlış kurulumu, hatalı montajı nasıl risklere yol açmaktadır;

  • Birincisi işçi bir koruma olduğunu ve düşme esnasında kendisini taşıyabilecek bir sistemin olduğunu düşündüğünde daha rahat ama güvende hissettiğinden dolayı daha dikkatsiz çalışır.
  • İkincisi doğru doğru yükseklik limitlerinde kurulmuş olmaması, ağın yüzeyine çarpan kişiye gelecek şok yükünün artmasına sebep olacak, yaralanma ve veya ölüme yol açabilecektir.
  • Kullanılan çelik aksamın da kalınlığı, ağları ip kalınlıklarını arttırmak da onların daha çok koruma sağladığı anlamına gelmemektedir.

Yukarıda belirtilen ve aslında gözden kaçırılan konular farkında olmadığımız ve aslında gözden kaçırdığımız, çoğumuzun da aklına gelmeyen hususlar değil midir? Yapılması gereken nedir, riskin olduğu her yer için önlem almalı ve mümkünse profesyonellerle çalışılmalıdır. Güvenlik ağı kullanan her şantiyede güvenlik ağları ile ilgili acil durum planları ve ağın üzerine düşen kişi için kurtarma planları bulunmalıdır. Bunların yanı sıra ağların kullanımı ve kullanıma devam edildiği süre boyunca iş güvenliği uzmanlarının kontrolleri ile ilgili checklistler bulunmalıdır. Sonuç olarak, insan hayatı değerlidir. Bu değeri ve hassasiyeti onları korumak için kullandığımız ürünleri seçerken de gösterelim.Standartlara ve kurallara uygun olarak hareket edelim.

YORUM BIRAKIN

Yorumlarınız 24 saat içinde yayınlanır..

Yorumu iptal et
© Copyright 2019 İş Güvenlik Ağı by Zagun
Call Now Button